Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Data transfer rate (max) | 433 Mbit/s |
| Full duplex |
| WLAN data transfer rates supported | 150,433 Mbit/s |
| Chipset | Realtek RTL8811AU |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, DSSS, OFDM |
| Frequency band | 2.4000~2.4835, 5.150~5.825 GHz |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2, WPA2-PSK |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 |
| Width | 15 mm (0.59 ") |
| Depth | 22 mm (0.86 ") |
| Height | 8.5 mm (0.33 ") |
| Weight | 4 g (0.01 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 76 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Drivers included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
