Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Wi-Fi |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| USB powered |
| Product colour | White |
| Minimum RAM | 64 MB |
| Minimum processor | Pentium 233MHz |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 22.7 mm (0.89 ") |
| Depth | 15.2 mm (0.59 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Drivers included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.