Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB ports quantity | 1 |
| Data transfer rate (max) | 433 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Chipset | RTL8811AU |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,256-QAM,64-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link |
| Security algorithms | TKIP, WEP, WPA |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 16 mm (0.62 ") |
| Depth | 8 mm (0.31 ") |
| Height | 35.5 mm (1.38 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 400 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
