Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | WLAN |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bandwidth (second) | 40 GHz |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Bandwidth (first) | 20 GHz |
| Chipset | RT5392 |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency band | 2.4 - 2.484 GHz |
| Antenna | Y |
| Antenna type | External |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antennas quantity | 2 |
| Detachable antenna(s) | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Gain | 5 dBi |
| Media access protocol | CSMA / CA |
| LED indicators | Y |
| Country of origin | China |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, WPA, WPA-AES, WPA-TKIP, WPA2 |
| Width | 77.98 mm (3.04 ") |
| Depth | 119.89 mm (4.68 ") |
| Height | 20.07 mm (0.78 ") |
| Weight | 81.65 g (0.18 lbs) |
| Certification | FCC, CE |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Quantity | 1 |
| Mounting brackets included | |
| Drivers included | |
| Low-profile bracket | |
| Manual | |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
