Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Data transfer rate (max) | 433 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Width | 27 mm (1.05 ") |
| Depth | 52 mm (2.03 ") |
| Height | 8 mm (0.31 ") |
| Weight | 28 g (0.06 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.