Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| USB connector form factor | Straight |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | Realtek RTL8153B |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN tagging | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support |
| Output voltage | 5 V |
| USB powered |
| Product colour | Grey |
| Component for | PC/Notebook |
| LED indicators | Y |
| Wake-on-LAN ready | |
| Auto MDIX IEEE | |
| Cable length | 0.15 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 1912948 h |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2022 |
| Depth | 22 mm (0.86 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 24.7 g (0.05 lbs) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 27 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Master carton width | 500 mm |
| Master carton length | 320 mm |
| Master carton height | 210 mm |
| Quantity per master carton | 250 pc(s) |
| CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
