Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Chipset | Intel 82574 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Package width | 22.9 mm |
| Package depth | 119.4 mm |
| Package height | 132.1 mm |
| Package weight | 272.16 g |
| Compatible operating systems | Windows Server 2012, Windows 7 (32 & 64 bit), Windows Server 2008 R2, Windows Small Business Server 2006, Windows Server 2008 Final (32 & 64 bit), Windows Server 2003 Final (32 & 64 bit), Windows 8 (32 & 64 bit), Linux Kernel 2.4.x, 2.6.x, & 3.x, FreeBSD 9.x, Windows Vista Final (32 & 64 bit), Windows XP (& Pro) (32 & 64 bit), Windows 2000, Netware 6.5. |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.