Back to Top
| Purpose | Game console + PC/Gaming |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE-EMC; C-Tick; FCC; IC; VCCI; KCC; EAC; CB; RoHS |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| 2.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Driver unit | 50 mm |
| Microphone mute |
| Weight | 350 g (0.77 lbs) |
| Package width | 256 mm |
| Package depth | 241 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 864 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.