Back to Top
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Number of computers controlled | 8 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| Scan interval | 10 s |
| Rack capacity | 1U |
| Rack mounting | |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Weight | 1830 g (4.03 lbs) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ports quantity | 8 |
| Dimensions (WxDxH) | 407 x 165 x 45 mm |
| Compatible operating systems | Windows 98(SE)/ME/ 2000/XP/2003 Server, Linux, Mac. |
| Power requirements | 9V DC, 1A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.