Back to Top
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.2 |
| HDCP | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 2 |
| Audio channels | 7.1 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Country of origin | China |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| DC input voltage | 5 V |
| Input current | 3 A |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 177 mm (6.9 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 367 g (0.81 lbs) |
| CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
