Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Maximum resolution | 2592 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 20 fps |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) |
| Lens viewing angle, horizontal | 81 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 56 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 106 u00b0 |
| Pan range | 0 - 360 u00b0 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 3.6 mm |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio system | 1-way |
| Built-in microphone |
| Diameter | 70 mm |
| Length | 150 mm |
| Weight | 389 g (0.86 lbs) |
| Power source type | AC, PoE |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Reset button |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.