Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk/Wall |
| LED indicators | Y |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Viewing angle, diagonal | 180 \u00b0 |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 4.572 m |
| LED type | IR |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in microphone | |
| Audio system | 2-way |
| Built-in speaker(s) |
| Width | 67.2 mm (2.62 ") |
| Depth | 70.5 mm (2.75 ") |
| Height | 56.8 mm (2.22 ") |
| Weight | 253 g (0.56 lbs) |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Mounting kit | |
| Cables included | AC |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
