Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Form factor | Cube |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| IK code | IK04 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Weatherproof | |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| LED indicators | Y |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Frame rate | 30 fps |
| Sensor type | CMOS |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 2048 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | |
| Built-in speaker(s) |
| Width | 47.2 mm (1.84 ") |
| Depth | 50 mm (1.95 ") |
| Height | 81.6 mm (3.18 ") |
| Weight | 125 g (0.28 lbs) |
| Power source type | USB |
| Power consumption (max) | 6 W |
| DC output current | 2 A |
| DC output voltage | 5 |
| Reset button |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Cables included | USB |
| Mounting kit | |
| Number of cameras | 1 |
| Manual |
| Y | |
| Y | |
| 102.4 | |
| 54.9 | |
| 120.6 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.