Back to Top
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| IK code | IK04 |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 2688 x 1512 |
| Supported video modes | 1512p |
| Noise reduction | |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Frame rate | 30 fps |
| Privacy masking | |
| Text caption overlay |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet,100 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in microphone |
| Diameter | 75.5 mm |
| Length | 74.4 mm |
| Weight | 225 g (0.5 lbs) |
| Power source type | PoE |
| DC output voltage | 57 |
| Power consumption (max) | 4 W |
| Reset button | |
| Management software | UniFi Protect |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
| Y | |
| 84.4 | |
| 45.4 | |
| 99.8 | |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.