Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | |
| Built-in processor | |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Cable length | 0.3 m |
| Form factor | Turret |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Protection features | Tamper resistant, UV resistant |
| IK code | IK04 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Weatherproof | |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Noise reduction | |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, DNR, Sharpness |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 30 fps |
| Text caption overlay |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 54.9 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 120.6 u00b0 |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.4 " |
| Number of lenses | 1 |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in microphone |
| Height | 71.2 mm (2.78 ") |
| Diameter | 90 mm |
| Weight | 330 g (0.73 lbs) |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 - 57 V |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Reset button |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | |
| Screws included |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.