Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Dynamic range | 120 dB |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, TUR |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440 |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Privacy masking | |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Lens viewing angle, horizontal | 99 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 55 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 115 u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 67 u00b0 |
| Pan range | 0 - 350 u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Angle of rotation | 355 u00b0 |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/5 ~ 1/12000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Detect distance | 44.3 m |
| Observe distance | 17.7 m |
| Recognize distance | 8.9 m |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Closest focusing distance | 1.1 m |
| Fixed focal length | 3 mm |
| Video motion detection | |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-PEAP, EAP-TLS, MSCHAPv2 |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Flash memory | 256 MB |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Internal memory | 512 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Diameter | 120.3 mm |
| Length | 91.7 mm |
| Weight | 410 g (0.9 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 5.7 W |
| Power consumption (max) | 7.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.