Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL60950-1 (USA), CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| AC outlets quantity | 13 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 1.8 m |
| Nominal input voltage | 100-127 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 100-127 V |
| Dimensions (WxDxH) | 444.5 x 114.3 x 44.5 mm |
| Weight | 2040 g (4.5 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 520.7 x 254 x 57.2 mm |
| Package weight | 2360 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.