Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| MAC address auto-aging supported | |
| MAC address auto-learning supported | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10000 |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| DIN rail mounting | |
| LED indicators | LAN, Link, Power |
| Auto-negotiation | |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0020 |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 12 - 48 V |
| Input current | 1.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 50 mm (1.95 ") |
| Depth | 119.9 mm (4.68 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Weight | 900 g (1.98 lbs) |
| Package width | 232.9 mm |
| Package depth | 182.9 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 1040 g |
| Manual |
| Master carton width | 334 mm |
| Master carton length | 384 mm |
| Master carton height | 260.1 mm |
| Master carton weight | 11190 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| RoHS, CE, REACH | |
| 10037332265859 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.