Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| 10G support |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Forwarding rate | 23.8 Mpps |
| MAC address table | 8192 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Housing material | Metal |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| DIN rail mounting | |
| Certification | CE, FCC, UL |
| Mean time between failures (MTBF) | 699103 h |
| Power consumption (max) | 5.76 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| DC input voltage | 48 - 56 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Width | 155 mm (6.05 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 48 mm (1.87 ") |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.