Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| MAC address auto-learning supported | |
| MAC address auto-aging supported |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| Store-and-forward |
| Product colour | Black |
| DIN rail mounting | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| LED indicators | Y |
| Wall mountable |
| Auto-negotiation | |
| Buffer size | 2048 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510400 h |
| Power consumption (max) | 5.67 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 155 mm (6.05 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 48 mm (1.87 ") |
| Weight | 445 g (0.98 lbs) |
| Wall mounting kit | |
| Terminal block included |
| Input voltage | 48/56 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.