Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 16000 Gbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Product colour | Black |
| DIN rail mounting | |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Certification | CE, FCC, UL, ROhS |
| Buffer size | 128 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 693764 h |
| DC input voltage | 48 - 56 V |
| Surge protection | |
| Surge protection voltage | 2 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 200 W |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 800 g |
| Terminal block included | |
| Quick start guide |
| Master carton width | 355 mm |
| Master carton length | 345 mm |
| Master carton height | 225 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Terminal block port |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
