The series also complies with the IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet standard, so it offers a high level of energy savings and efficiency.
The design allows for greater flexibility in power allocation for a wide range of powered devices while maintaining low installation costs.
Regardless of the operating system on the host PC, all configurations can be made via a Web interface.
Furthermore, the web UI includes ten language options to make operations easier.
The D-Link Network Assistant will automatically discover all D-Link Smart Managed Switches in the network during the initial installation, allowing administrators to quickly assign IP addresses and the subnet mask.
It also enables simultaneous firmware upgrades to multiple switches, which saves a significant amount of time. Important management commands in the D-Link Network Assistant, such as downloading firmware or a configuration file, provide a sophisticated method of batch operations for multiple switches.
Using D-Link Green 3.0 technology, the DGS-1210 Series can save power without sacrificing operational performance or functionality.
Using the Energy Efficient Ethernet standard, the network will automatically reduce power consumption when traffic is low, with no configuration required.
DGS-1210-28MP provide advanced power-saving settings such as port shutoff and standby, LED shutoff, and system hibernation based on custom scheduling profiles for environments that do not fully support the standard.
The profiles can also be applied to the PoE switch to prevent power consumption during off hours.
The DGS-1210 Series switches can also detect the length of connected cables and reduce power usage on shorter cable connections automatically.
Setting up IP surveillance and VoIP on a network is completely automated and couldn't be simpler.
ASV (Auto Surveillance VLAN) consolidates data and surveillance video transmission across the network, saving businesses money on the cost of maintaining dedicated facilities.
By grouping IP surveillance devices on a single high priority VLAN, ASV also protects the quality of real-time video.
This ensures that surveillance video streams are not disrupted when normal data traffic is at its peak.
Similarly, the Auto Voice VLAN ensures clear audio quality and efficient voice communication transmission.
The DGS-1210 Series switches come with a full set of L2 features, including IGMP Snooping, Port Mirroring, Spanning Tree, and Link Aggregation Control Protocol (LACP).
The IEEE 802.3x Flow Control function enables servers to connect directly to the switch for fast and dependable data transfer.
The Gigabit ports provide high-speed data pipes to servers with minimal data transfer loss at 2000 Mbps Full Duplex.
Loopback Detection and Cable Diagnostics are two network maintenance features.
Loopback Detection is used to detect loops created by a specific port and automatically shut it down.
The Cable Diagnostic feature is primarily intended for administrators and customer service representatives, and it can quickly determine the type of error and the cable quality.
The innovative Safeguard Engine from D-Link protects switches from traffic flooding caused by virus attacks.
The switches also support 802.1X port-based authentication, which allows network clients to be authenticated via external RADIUS servers.
Furthermore, the Access Control List (ACL) feature improves network security by screening traffic for illegal MAC or IP addresses.
ARP Spoofing Prevention prevents malicious intruders from sending a large number of fake ARP messages via a hacked source.
This prevents important data from being stolen by Man-in-the-Middle attacks and prevents CPU cycles from being wasted on these packets.
To prevent unauthorized IP assignment, the DHCP Server Screening feature blocks rogue DHCP server packets from user ports.
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Traffic classification | |
| MIB support | RFC1213MIB II, RFC1493, RFC1907, RFC1757, 2819, RFC2021, RFC1398, 1643, 1650, 2358, 2665, RFC2674, 4363, RFC 2233, 2863, RFC 2618, RFC 2620, RFC 2925 |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,100BASE-T,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Port mirroring | |
| Spanning tree protocol | |
| Link aggregation | |
| 10G support | |
| Rate limiting | |
| DHCP client | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| IP routing | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 41.7 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 8 |
| Number of static routes | 32 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Voice VLAN | |
| Tagged VLAN | |
| MAC address-based VLAN | |
| Port-based VLAN |
| Multicast support | |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | MLD v1, MLD v2 |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Fiber optic connector | SFP |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 256 |
| Loop protection | |
| Access Control List (ACL) | |
| BPDU filtering/protection | |
| SSH/SSL support | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SNMP, SSH |
| IGMP snooping | |
| IP-MAC-Port binding |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Activity, Fan fail, Link, Power, Speed |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Safety | CCC, CE LVD, UL/cUL |
| Electromagnetic compatibility | FCC A, CE A, VCCI, C-Tick, BSMI, CCC |
| Certification | IEC61000-4-5, RoHS |
| Built-in processor | |
| Internal memory | 128 MB |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Memory type | DDR3 |
| Noise level | 52.4 dB |
| Auto-negotiation | |
| Mean time between failures (MTBF) | 294101 h |
| Power consumption (typical) | 27.49 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 850.58 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 210 mm (8.19 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
