Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Weight | 4128 g (9.1 lbs) |
| Width | 149.9 mm (5.85 ") |
| Height | 129.5 mm (5.05 ") |
| Depth | 93.98 mm (3.67 ") |
| Package width | 203.2 mm |
| Package height | 182.9 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 4354 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
