Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 6 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Compatibility | PR500LCDRT1U |
| Weight | 2900 g (6.39 lbs) |
| Width | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 36 mm (1.4 ") |
| Depth | 203 mm (7.92 ") |
| Package width | 246.38 mm |
| Package height | 68.58 mm |
| Package depth | 307.34 mm |
| Package weight | 3310 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
