Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 230 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 890 J |
| Maximum current | 5.5 A |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4.5 min |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Response time | 4 ms |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, GOST, SASO, FCC Part 15 Category A, FCC Part 68 |
| Width | 267 mm (10.41 ") |
| Depth | 89 mm (3.47 ") |
| Height | 438 mm (17.08 ") |
| Weight | 13300 g (29.32 lbs) |
| Package width | 387 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 572 mm |
| Package weight | 15200 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.