Back to Top
| Output power capacity | 750 VA |
| Output power | 500 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 96 % |
| Power factor | 0.7 |
| Output voltage regulation | -13 / +15 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 17.8 min |
| Typical backup time at full load | 6.5 min |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | RBC24-SLT |
| Cold start |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 50 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM |
| Width | 171 mm (6.67 ") |
| Depth | 337 mm (13.14 ") |
| Height | 260 mm (10.14 ") |
| Weight | 13600 g (29.98 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.