Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1840 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 0.2 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Serial ports quantity | 2 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 18 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 4 ms |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Network, Telephone |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Y |
| Cooling type | Passive |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 438.1 mm (17.09 ") |
| Depth | 400 mm (15.6 ") |
| Height | 88.9 mm (3.47 ") |
| Weight | 21953 g (48.4 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
