Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 9.5 mm |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| UASP support | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Plug and Play |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Travel pouch | |
| Screwdriver included | |
| Manual | |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.