Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 2976 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Band Steering | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Channel bandwidth | 160 MHz |
| VLAN support | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h |
| Web-based management | |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, WPA, WPA2, WPA3 |
| MAC address filtering |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Mesh networking |
| Virtual LAN features | VLAN mapping |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Windows 11, Linux |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 33.6 mm (1.31 ") |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| 22 | |
| RoHS | |
| 27 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.