Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1800 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Band Steering | |
| Airtime Fairness (ATF) | |
| Web-based management | |
| Automatic channel selection | |
| Rate limiting | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Management platform | Omada |
| Reset button | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, WPA, WPA2, WPA3 |
| Number of SSID support | 16 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1201 Mbit/s |
| Virtual LAN features | SSID-based VLAN assignment |
| Automatic channel scanning | |
| Adaptive bandwidth management |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Windows11, Linux |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 40 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 33.6 mm (1.31 ") |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| N | |
| <20 dBm(2.4 GHz, EIRP); <23 dBm(5 GHz band1/2, EIRP); <25 dBm (5 GHz band3) | |
| <25 dBm (2.4 GHz); <25 dBm (5 GHz) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.