Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Certification | FCC, CE, RCM, IC |
| Supported protocols | IPv4, IPv6, 802.1Q, 802.1p, 802.1x, 802.11e/WMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2-PSK |
| Antenna type | Internal |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| Placement | Wall |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Width | 180.4 mm (7.04 ") |
| Depth | 40.8 mm (1.59 ") |
| Height | 180.4 mm (7.04 ") |
| Weight | 388.2 g (0.86 lbs) |
| Package depth | 228.5 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package volume | 79 cm³ |
| Package weight | 719.3 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.