Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Weatherproof | |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| IK code | IK04 |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Noise reduction | |
| Frame rate | 24 fps |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Viewing angle, horizontal | 80 ° |
| Viewing angle, vertical | 60 ° |
| Viewing angle, diagonal | 111 ° |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focus |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in microphone |
| Diameter | 75 mm |
| Length | 140 mm |
| Weight | 458 g (1.01 lbs) |
| Weight (with stand) | 520 g |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 4 W |
| Reset button | |
| Management software | UniFi Protect |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 3 |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.