Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Number of users | 600 user(s) |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button | |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Security algorithms | WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.8 dBi |
| Power consumption (max) | 21 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Placement | Wall |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| 6 GHz | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Width | 159.7 mm (6.23 ") |
| Depth | 33.8 mm (1.32 ") |
| Height | 159.7 mm (6.23 ") |
| Weight | 884 g (1.95 lbs) |
| Mounting kit | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.