Back to Top
| Output power | 480 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC), Steel |
| Product colour | White |
| Control type | Touch |
| LED indicators | Activity, Link, Status |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Compatibility | UISP Console, UISP Router (installed with UISP Box), UISP Router Pro, UISP Switch (installed with UISP Box), UISP Switch Pro |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 267.5 mm (10.43 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 4160 g (9.17 lbs) |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Sustainability compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.