Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Programmable power supply (PPS) | |
| Quick charge | |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Quick charge version | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Plug and Play | |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black, Grey |
| Gallium nitride (GaN) transistors |
| Port 1 output power | 45 W |
| Port 2 output power | 18 W |
| Port 3 output power | 18 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 3.25 A |
| Port 3 output current | 3 A |
| Input current | 1.5 A |
| Compatible power plug types | EU, UK, US |
| Port 1 output current | 3.25 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum power | 65 W |
| Port 2 output current | 3.25 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Sustainability compliance |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 29.4 mm (1.15 ") |
| Depth | 58.7 mm (2.29 ") |
| Height | 47.3 mm (1.84 ") |
| Weight | 105 g (0.23 lbs) |
| Package width | 47 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 117.5 mm |
| Package weight | 220 g |
| AC adapter included | |
| Quick installation guide | |
| Package type | Hanging box |
| Customs product code (TARIC) | 85366990 |
| Master carton width | 280 mm |
| Master carton length | 545 mm |
| Master carton height | 302 mm |
| Master carton weight | 10400 g |
| Quantity per master carton | 40 pc(s) |
| Shipping carton width | 255 mm |
| Shipping carton length | 255 mm |
| Shipping carton height | 131 mm |
| Shipping carton weight | 2430 g |
| Quantity per shipping carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.