This efficient, reliable battery backup offers reliable power protection for your critical equipment.
Enjoy maximum uptime and peace of mind with its aggressive UPS battery backup and advanced power management features.
Network-grade power conditioning protects against damaging surges and disruptive noise.
The double conversion architecture provides tight voltage regulation, frequency regulation, and zero transfer time to the battery during power events.
Low operating and maintenance costs with proven reliability and intelligent battery management Intelligent battery management, pioneered by APC, maximizes battery performance and life through intelligent, precision temperature-compensated charging.
Automatic self-tests ensure battery reliability and alert customers when it is time to replace the battery.
Convenient, easy-to-connect hot-swappable battery modules provide battery replacement without powering down.
Save time with easy and convenient remote accessibility. network manageable via serial, USB, or optional Ethernet.
Includes Powerchute® Network Shutdown Software for convenient monitoring and control, safe operating system shutdown, and innovative energy management capabilities.
The peace of mind that comes with full equipment compatibility and a leader's dependability provides pure sine wave output, which is recommended by server manufacturers using active power factor correction (PFC) power supplies.
When safety agencies test and approve Smart-UPS, you can be sure that they meet or exceed the strictest standards in the industry.
| Output power capacity | 4.25 VA |
| Output power | 4250 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Crest factor | 3:1 |
| Input current THD | 2 % |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100Base-T |
| Emergency Power Off (EPO) connector | |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Cold start | |
| Battery capacity | 840 VAh |
| Automatic battery test | |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | |
| Noise level | 55 dB |
| LED indicators | Alarm, Status |
| Audible alarm(s) |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Web-based management |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | CSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, NOM, OSHPD, UL 1778 |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 719 mm (28.04 ") |
| Height | 130 mm (5.07 ") |
| Weight | 55790 g (123 lbs) |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 68040 g |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
| APCRBC140 | |
| RoHS, ENERGY STAR | |
| LCD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
