Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 40 - 70 Hz |
| Surge energy rating | 340 J |
| Crest factor | 3:1 |
| Output voltage THD | 2 % |
| AC outlet types | NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Automatic battery test | |
| Hot-swap battery | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Replacement battery cartridge | APCRBC152 |
| Battery capacity | 454 VAh |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Auto-restart | |
| LED indicators | Alarm, Status |
| Audible alarm(s) |
| Web-based management |
| Input connections | NEMA L5-30P |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certification | CSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, OSHPD, UL 1778 |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 635 mm (24.77 ") |
| Height | 85 mm (3.32 ") |
| Weight | 31300 g (69 lbs) |
| Package width | 599 mm |
| Package depth | 871 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package weight | 39920 g |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
