Back to Top
| Output power capacity | 2.2 VA |
| Output power | 1950 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 125 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Output voltage THD | 2 % |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | NEMA 5–20R, NEMA L5-20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 2.4 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB port type | USB Type-A/USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial interface | |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Emergency Power Off (EPO) connector | |
| SmartSlot |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery voltage | 50 V |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Silver |
| Display type | LCD |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 560 mm (21.84 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 15900 g (35.05 lbs) |
| Package width | 564 mm |
| Package depth | 764 mm |
| Package height | 278.2 mm |
| Package weight | 24200 g |
| Cables included | RJ-45, USB cable |
| Rack mount kit |
| APCRBC173-LI | |
| Federal Communications Commission (FCC), UL, cUL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
