Back to Top
| Display diagonal | 34 " |
| Anti-glare screen | |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Colour depth | 10 bit |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Pixel pitch | 0.232 x 0.232 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 150 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera | |
| Megapixel | 5 MP |
| Built-in microphone |
| Product colour | Black |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| Ethernet LAN |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Y |
| Headphone out |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | 0 - 120 u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 40 u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 110 mm |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Weight (without stand) | 7000 g |
| Width (with stand) | 880 mm |
| Depth (with stand) | 533.7 mm |
| Height (with stand) | 236.2 mm |
| Weight (with stand) | 9500 g |
| Package width | 990 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 238 mm |
| Package weight | 15500 g |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Depth (without stand) | 391.3 mm |
| Height (without stand) | 115 mm |
| HDMI | |
| Y |
| Touchscreen | |
| Surface hardness | 3H |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
