Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Video intelligence analytic | |
| Thermal frame rate (NTSC) | 50 - 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 256 x 144,384 x 288,1920 x 1440,2560 x 1440,2560 x 1920 |
| Noise reduction | |
| Text caption overlay | |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming |
| Viewing angle, horizontal | 183 ° |
| Viewing angle, vertical | 183 ° |
| Angle of rotation | 180 ° |
| Camera shutter speed | 1/16000 - 1 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focus | |
| Focal length range (f-f) | 1.56 mm |
| Focus adjustment | 2.0 |
| Alert notification type | E-mail, Text alert message |
| HTTPS encryption | |
| Security algorithms | EAP-TLS, HTTPS |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Hard drive capacity | 1 GB |
| Flash memory | 512 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, SSL/TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMP, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SOCKS, SSH, SIP, LLDP, MQTT v3.1.1, Syslog |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio input channels | 2 |
| Built-in microphone | |
| Audio system | 1-way |
| Sample rate | 48 kHz |
| Audio formats supported | G.711, G.726, LC-AAC, LPCM, OPUS |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Diameter | 149 mm |
| Weight | 700 g (1.54 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 8 W |
| Power consumption (max) | 11.9 W |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting brackets included |
| Y | |
| 120 | |
| Y | |
| 0.5 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
