Back to Top
It is a genuine Xerox product that has been specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing.
The cartridge has a standard capacity of 35,000 pages and yields will vary based on image, area coverage, and print mode. The ink used in this cartridge is specially designed to ensure consistent, high-quality results with every print.
The Xerox 106R01294 toner cartridge is only compatible with Xerox printers for exceptional reliability that helps reduce maintenance costs and service calls.
| Type | Laser cartridge |
| Original | |
| Page yield | 35000 pages |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | 5550V_B 5550V_DN 5550V_DT 5550V_DX 5550V_N 5550V_NZ |
| Country of origin | China |
| Certification | ISO/IEC 19752 |
| Capacity cartridge | 35000 sheets |
| Box depth (imperial) | 16.9 " |
| Colour | |
| Box height (imperial) | 5.2 " |
| Box width (imperial) | 5.6 " |
| Width | 145 mm (5.66 ") |
| Depth | 430 mm (16.77 ") |
| Height | 135 mm (5.27 ") |
| Package weight (imperial) | 2.5 lb lbs |
| Package dimensions (WxDxH) | 142.239 x 429.259 x 132.079 mm |
| Package length | 429.259 mm |
| Package width | 142.239 mm |
| Package height | 132.09 mm |
| Package weight | 1132 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.