Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L2+ |
| Quality of Service (QoS) support | |
| System event log | |
| Cloud-managed | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| Web-based management | |
| ARP inspection |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| 10G support | |
| IP routing | |
| Spanning tree protocol | |
| Active link detection | |
| Port mirroring | |
| Flow control support | |
| Broadcast storm control | |
| Link aggregation | |
| Rate limiting |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 41.66 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server |
| Loop protection | |
| MAC address filtering | |
| BPDU filtering/protection | |
| IGMP snooping | |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| Static port security |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power consumption (max) | 463.8 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| User guide | |
| Quick start guide |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.