Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| 10G support |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Rack mounting | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | LAN, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Firmware upgradeable |
| Power consumption (max) | 40 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 285 mm (11.12 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 3900 g (8.6 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.