Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w |
| Port mirroring | |
| Broadcast storm control | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| IP routing | |
| Policy-based routing | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.4 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Static route | |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 snooping |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| IGMP snooping | |
| MAC address filtering |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 111.91 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Rack mount kit | |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.