Back to Top
| Suitable for | Netbook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Scratch-resistant | |
| Light transmission | 85 % |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Screen format | Widescreen |
| Touchscreen compatible | |
| Easy to apply | |
| Easy to clean | |
| Easy to remove | |
| Durable screen protection |
| Maximum screen size compatibility | 13.3 " |
| Screen size HxW | 179 x 287 mm |
| Display diagonal (metric) | 337 cm |
| Width | 287 mm (11.19 ") |
| Height | 179 mm (6.98 ") |
| Width (imperial) | 11.299 " |
| Height (imperial) | 7.047 " |
| Anti-reflective | |
| Y | |
| Scratch resistant | |
| 60 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.