Back to Top
| Suitable for | Notebook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 60 u00b0 |
| Blue light filter | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip |
| Brand compatibility | Universal |
| Maximum screen size compatibility | 14.1 " |
| Display diagonal (metric) | 35.8 cm |
| Compatibility | for 14.1in Laptop |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Width | 304 mm (11.86 ") |
| Height | 190 mm (7.41 ") |
| Width (imperial) | 12 " |
| Height (imperial) | 7.5 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.