Back to Top
| Suitable for | Notebook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 60 u00b0 |
| Installation type | Adhesive strip |
| Light transmission | 85 % |
| Easy to remove | |
| Easy to apply | |
| Blue light filter | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size compatibility | 15.3 " |
| Screen size HxW | 220 x 336 mm |
| Display diagonal (metric) | 388 cm |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Width | 336 mm (13.1 ") |
| Height | 220 mm (8.58 ") |
| Width (imperial) | 13.2 " |
| Height (imperial) | 8.7 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.