Back to Top
| Suitable for | Monitor |
| Type | Framed display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black, Translucent |
| Display filter features | Anti-reflective |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Scratch-resistant | |
| Touchscreen compatible | |
| Installation type | Hanger arm + Command strip |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to remove | |
| Easy to apply | |
| Fingerprint resistant | |
| Durable screen protection | |
| Easy to clean | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Maximum screen size compatibility | 18.5 " |
| Screen size HxW | 245 x 424 mm |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 644 mm |
| Package weight | 1133.9 g |
| Package type | Box |
| Pallet width | 1060 mm |
| Pallet length | 1210 mm |
| Pallet height | 1140 mm |
| Pallet weight | 166000 g |
| Quantity per pallet | 120 pc(s) |
| Shipping carton width | 496 mm |
| Shipping carton length | 681 mm |
| Shipping carton height | 127 mm |
| Shipping carton weight | 6336.6 g |
| Quantity per shipping carton | 5 pc(s) |
| Shipping carton GTIN (EAN/UPC) | 50051128006790 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.