Back to Top
| Suitable for | Notebook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Scratch-resistant | |
| Touchscreen compatible | |
| Light transmission | 85 % |
| Easy to remove | |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to apply | |
| Easy to clean | |
| Durable screen protection | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Maximum screen size compatibility | 16.2 " |
| Screen size HxW | 229 x 351 mm |
| Display diagonal (metric) | 411 cm |
| Compatibility | MacBook Pro 16" with Retina Display (2021) |
| Width | 351 mm (13.69 ") |
| Height | 229 mm (8.93 ") |
| Width (imperial) | 13.819 " |
| Height (imperial) | 9.016 " |
| Anti-reflective | |
| Scratch resistant | |
| 60 | |
| Y | |
| Apple |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.