Back to Top
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 9 |
| Maximum CPU cooler height | 185 mm |
| Maximum graphics card length | 315 mm |
| Maximum PSU length | 250 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 360,420 mm |
| HDD/SSD combo cage | |
| Number of hard drives supported | 18 |
| Cable management | |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 240 mm (9.36 ") |
| Depth | 542 mm (21.14 ") |
| Height | 474 mm (18.49 ") |
| Weight | 10100 g (22.27 lbs) |
| Package width | 542 mm |
| Package depth | 634 mm |
| Package height | 324 mm |
| Package weight | 12800 g |
| 23 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.